See Viiru on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "viiru"
},
"expansion": "viiru",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< viiru, perhaps through place names",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Viiru",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiru",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viirutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Viiruni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Viirusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Viirumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Viirunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Viirunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Viiru",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Viiru",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Viir",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Viiru-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋiːru/"
},
{
"ipa": "[ˈʋiːru]"
},
{
"rhymes": "-iːru"
}
],
"word": "Viiru"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "viiru"
},
"expansion": "viiru",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< viiru, perhaps through place names",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Viiru",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiru",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viirutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Viiruni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Viirusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Viirumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Viirunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Viirunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viirunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viirukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Viiruttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Viiruineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Viiruinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Viiru",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Viiru",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Viir",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːru",
"Rhymes:Finnish/iːru/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋiːru/"
},
{
"ipa": "[ˈʋiːru]"
},
{
"rhymes": "-iːru"
}
],
"word": "Viiru"
}
Download raw JSONL data for Viiru meaning in All languages combined (19.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.